افق‌های روشن در انتظار صنایع خلاق و دانش‌بنیان


به گزارش کسب و کار نیوز، محمدحسین ایمانی خوشخو با تشریح ره آورد نمایشگاه معرفی دستاوردها و ظرفیت‌های شرکت‌های خلاق و دانش بنیان پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی که از ۳۰ آبان تا ۲ آذرماه در محل دانشگاه علم و فرهنگ جهاد دانشگاهی برگزار شد، با بیان اینکه در این رویداد ۲ تفاهم‌نامه با استاندارهای سمنان و مرکزی برای تاسیس دو پردیس جدید استانی امضا شد، افزود: تا پایان سال ۱۴۰۲ حداقل ۶ پردیس استانی پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی در سطح کشور راه اندازی می شود.

وی ضمن ابراز امیدواری در خصوص آینده صنایع خلاق و فناوری های نرم اظهار داشت: صنایع خلاق کمترین نیاز به منابع خارجی دارند و صرفا با تکیه به منابع داخلی و انسانی ایرانی تولید می‌شوند. رییس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی با تاکید براینکه ایران در حوزه صنایع نرم و خلاق در دنیا دارای مزیت های ویژه ای است، افزود: همه این‌ها گویای آینده ای درخشان برای فعالان شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان این حوزه است.

رییس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی ضمن تشریح برنامه نمایشگاه سه روزه دستاوردها و ظرفیت‌های شرکت‌های خلاق و دانش‌بنیان، یادآور شد: در طول سه روز برپایی نمایشگاه میزبان میهمانان عالی‌رتبه‌ از نهادها و دستگاه های مختلف سیاست‌گذاری و فرهنگی و همچنین علاقمندان و هنرمندان فعال در این حوزه بودیم.

ایمانی خوشخو یادآور شد: این استقبال نشان می دهد باید به حوزه فرهنگی و خلاق بیشتر در کشور بپردازیم تا بتوانیم از این طریق به صدور فرهنگ و تمدن ایران کمک کنیم. وی در ادامه این گفت و گو اظهارداشت: امسال حدود ۶۰ شرکت و محصول برای حضور و ارائه در نمایشگاه انتخاب شدند و خوشحالم که اعلام کنم صنایع فرهنگی ایرانی در مسیر رشد و توسعه و بالندگی قرار دارند و بازارهای جهان منتظر ارائه محصولات فرهنگی ایران هستند.

رییس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی همچنین با بیان اینکه در این نمایشگاه مقدمات لازم برای راه‌اندازی پردیس‌های ملی علوم، فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی استان‌های مرکزی و سمنان به امضا رسید، از ایجاد مقدمات راه اندازی این مراکز در استان‌های لرستان، اردبیل، یزد و گلستان به منظور توسعه گستره ملی حوزه صنایع خلاق توسط جهاد دانشگاهی خبر داد.

ایمانی خوشخو تصریح کرد: در نمایشگاه سه روزه معرفی دستاوردها و ظرفیت‌های شرکت‌های خلاق و دانش بنیان پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی، ۲ نشست تخصصی و یک رویداد با موضوع های پویانمایی و جذب سرمایه شرکت های دانش بنیان و خلاق برگزار شد که با استقبال بسیار خوب فعالان این عرصه مواجه شد.

وی، انعقاد تفاهم نامه پارک و اتحادیه تولیدکنندگان طلا و جواهر را از دیگر برنامه های این نمایشگاه عنوان کرد و گفت: این تفاهم نامه برای توسعه همکاری ها و فعالیت های مشترک آموزشی و پژوهشی و حمایت از کسب و کارهای نوین در حوزه طراحی طلا و جواهرات و بهره گیری از ظرفیت های علمی، آموزشی و کاربردی متقابل، ‌بین رییس پارک و رییس اتحادیه تولید کنندگان و صادر کنندگان طلا و جواهر و سنگ های قیمتی منعقد و به امضا رسید.

رییس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی، ویژگی شاخص این نمایشگاه نسبت‌ به سال های گذشته را محصول‌محوری عنوان کرد و اظهار داشت: ما شاهد حضور شرکت‌هایی بودیم که ایده‌های خود را تولید کرده و به محصولات قابل عرضه و صادر تبدیل کرده اند. ایمانی خوشخو افزود: به نظر می‌رسد که چنین نمایشگاهی افق دید مسوولان را نسبت به صنایع خلاق و فرهنگی بازتر می کند و باعث می‌شود در تصمیم‌گیری‌های خود سهم فناوری های نرم و صنایع فرهنگی و خلاق را در نظر گیرند.

وی در ادامه در خصوص برنامه های آینده پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی نیز با تاکید بر اینکه این مجموعه در حال حرکت رو به جلو است، از برنامه ریزی لازم به منظور توسعه صادرات و همچنین راه اندازی «دهکده صنایع خلاق» در سال جاری خبر داد. رییس پارک علوم و فناوری‌های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: این طرح یکی از ظرفیت‌های بزرگ در کشور و نشان‌دهنده‌ توانمندی‌های کشور است و می‌تواند یک سایت گردشگری برای گردشگران باشد. ایمانی خوشخو تاکید کرد: باید با سرعت به سمت تثبیت هرچه بیشتر جایگاه صنایع خلاق در کشور حرکت کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *