تدوین آئین‌نامه ارتباط با نخبگان ایرانی مقیم خارج


به گزارش کسب و کار نیوز، دهقانی گفت: در راستای ارتباط، جذب و بازگشت نخبگان و متخصصان و نقش آفرینی آنان در چرخه خدمت به کشور، معاونت علمی، فناوری و با همکاری وزارت امور خارجه مکلف شده‌اند آئین نامه اجرایی ارتباط نخبگان ایرانی خارج از کشور را تهیه و به تصویب هیأت وزیران برسانند به طوری که تا پایان برنامه هفتم امکان تعامل مؤثر با حداقل ۲۰ درصد از جامعه هدف فراهم شود.

او در پاسخ به این سوال که لایحه بودجه ۱۴۰۳ چند روز گذشته به مجلس تقدیم شد، بودجه معاونت علمی و حوزه علم و فناوری چه تغییراتی نسبت به سال‌های گذشته داشته است، گفت: لایحه بودجه ۱۴۰۳ لایحه متفاوتی نسبت به سال‌های گذشته و حجمش خیلی کمتر است به طوری که یک چهارم بودجه سال گذشته است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور افزود: البته با توجه به اینکه اخیراً برنامه هفتم تصویب شد و خیلی از مواردی که دولت مدنظرش بود، در برنامه هفتم گنجانده شده بودجه ۱۴۰۳ جزئیات خیلی زیادی ندارد. البته جداول بودجه‌ای تا یک ماه دیگر آماده می‌شود و فعلاً احکام بودجه اعلام شده است.

دهقانی با اشاره به بخشی از برنامه هفتم توسعه در حوزه علم و فناوری گفت: در برنامه هفتم توسعه دولت در ۶ حوزه فناوری شامل هوش مصنوعی، میکروالکترونیک، شناختی، زیست فناوری و … مکلف شده در راستای یکپارچه سازی زیرساخت‌ها و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود، آزمایشگاه‌های ملی در این حوزه‌ها راه اندازی کند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از احکام خوب مندرج در برنامه هفتم، اختصاص درآمدهای عوارض و حقوق صادراتی مواد خام و نیمه خام برای توسعه زنجیره ارزش است که به طور جدی مورد توجه قرار دارد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: همچنین یکی دیگر از مباحث جدی در برنامه این است که هر سال دولت مکلف است ۱۰ درصد از اقلام راهبردی خود را بومی سازی کند و تا پایان برنامه هفتم به ۵۰ درصد می‌رسد که این بازار بسیار خوب برای دانش بنیان‌ها محسوب می‌شود. وی در پایان گفت: احکام بسیار درخشانی در برنامه هفتم وجود دارد که اگر در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام نهایی شود، واقعاً جذاب است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *