معافیت‌های مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان برای صنعتی سازی شدن


به گزارش کسب و کار نیوز، بابک احمدی معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایدرو، در دومین رویداد ملی صنعت دانش بنیان انقلاب صنعتی چهارم و صنعت شهر هوشمند گفت: سال‌هاست که رهبر معظم رهبری بر اقتصاد دانش‌بنیان تاکید و سنوات گذشته را دانش‌بنیان نام‌گذاری کرده‌اند و این سازمان نیز در همین راستا درصدد حمایت از صنایع دانش‌بنیان است.

او با اشاره به اینکه بحث صنعت دانش‌بنیان به‌صورت دیرینه به‌عنوان یک ماموریت در این سازمان دنبال می‌شود، گفت: این صنایع نیازمند تکنولوژی جدید هستند که دارای ریسک بالاست و سرمایه‌گذار به دلیل ریسک به آن ورود نمی‌کند. بنابراین ما وارد مقوله حمایت از آن شده‌ایم.

رئیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در ادامه افزود: حوزه‌هایی مانند حمل و نقل، تغییر اقلیم، صنایع مرتبط با شهر هوشمند و زیرساخت‌های شهر هوشمند، صنایع دانش‌بنیان، آب و صنعت آب و موضوع انرژی در دستور کار ماست و به همین دلیل رویداد روز پنجشنبه به نام انقلاب صنعتی چهارم و شهر هوشمند است.

وی به برگزاری رویداد ملی صنعت دانش‌ بنیان اشاره کرد و یادآور شد: در همین راستا در جریان برگزاری رویداد، توافقی را با وزارت علوم به منظور جهت‌ دهی به تحقیقات دانشگاهی امضا می‌کنیم. همچنین با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به مرحله نیمه‌ صنعتی‌ سازی از راه های مختلف همچون معافیت‌های مالیاتی و… منعقد می‌کنیم.

احمدی با تاکید بر اینکه توافق کلان و حمایت برای اجرای ۳ زیرساخت صنعت دانش بنیان در دستور کار قرار دارد، ادامه‌ داد: باید هدایت پژوهش‌ها را از نقطه دانشگاهی شروع و تا رسیدن به مرحله تجاری‌سازی از آنها حمایت کنیم. برای تحقق این راهبرد نیاز به هماهنگی و توافق با وزارت علوم و فناوری و معاونت علمی و دانش بنیان ریاست جمهوری است. ‌

احمدی گفت: باید از ظرفیت معافیت های مالیاتی، سرمایه‌گذاری و سایر موارد در هوشمندسازی صنایع بهره برد. از این رو سه زیرساخت بزرگ حمایت از شرکت های دانش بنیان از جمله نمونه سازی، ساخت سریع و تولید نیمه‌صنعتی را در دستور کار داریم.

معاون وزیر صمت و رئیس هیات عامل ایدرو در ادامه خاطرنشان کرد: فضاهای صنعتی و زیرساخت‌ها را در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار داده و برای رسیدن آنها به بلوغ، تجاری سازی می کنیم. امیدواریم این حمایت‌ها تبدیل به جریان‌سازی و ایده ها تبدیل به محصولات فناورانه شود.

وی با بیان اینکه شهر هوشمند بدون مدیریت اطلاعات و تکنولوژی‌ها معنا ندارد، یادآور شد: باید فرهنگ‌سازی در این عرصه ایجاد شود، همچنین یک موضوع جدی که باید بر روی آن کار شود هم افزایی و هماهنگی بین دستگاه های کشور است، ضمن اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلسات مختلف بر موضوع شرکت های دانش بنیان تاکید کردند.

احمدی با اشاره به امضای تفاهمنامه‌ای در همین زمینه با دانشگاه شهید بهشتی، گفت: باید از ظرفیت‌های دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان در هوشمندسازی شهر و صنایع مربوطه بهره برد. در این زمینه ایدرو به‌منظور ایده‌سازی، با معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری همکاری می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *